Chief Apostle Schneider

At the Pentecost Service in 2013, Jean-Luc Schneider became the new Chief Apostle and successor in ministry to Wilhelm Leber.

Jean-Luc Schneider (born 18 September 1959) is the Chief Apostle of the New Apostolic Church. He succeeded Wilhelm Leber on 19 May 2013 to become the ninth Chief Apostle of the New Apostolic Church. Jean-Luc Schneider is the first Frenchman to lead the New Apostolic Church.

 

Early life

Jean-Luc Schneider was born into a New Apostolic family on 18 September 1959. Eldest of three children. In 1983 he married his wife Pascale and they have two daughters He and his wife live in a part of metropolitan Strasbourg, North-Eastern France.

As a young man he studied at a management school. Employed by a French gas company after the completion of his military service in 1982. After working in various capacities within the company he was later appointed as manager in the Strategy and Finance department.

 

Ministerial timeline

  • Sub-deacon - 10 January 1980
  • Priest - 24 November 1985
  • Evangelist - 17 September 1989
  • Shepherd - 1 January 1993
  • District Elder - 14 November 1993
  • Apostle and District Apostle Helper - 22 June 2003
  • District Apostle - 26 September 2004
  • Chief Apostle Helper - 27 May 2012
  • Chief Apostle - 19 May 2013

 

As a District Elder he was placed in charge of youth care for France. As a District Apostle he was responsible for France, Burundi, Democratic Republic of Congo (southeastern part), Tahiti and New Caledonia

For additional information

Print Email